REF.PRO

     

     Lazurowe Wybrzeże Saint Tropez

SAINT TROPEZ

Jest to jedno z najbardziej znanych miast na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, nad zatoką o tej samej nazwie. To właśnie tutaj nakręcony został film z Brigitte Bardot " I Bóg stworzył kobietę ". Latem mały port rybacki przeobraża się w duży port turystyczny, przy którym cumują największe na Lazurowym Wybrzeżu jachty. Otrzeć się tu można o luksus, wielki świat oraz (dosłownie) o bogatych biznesmenów i zwykłych turystów. Z każdym rokiem wzrasta liczba odwiedzających Saint-Tropez. Swoje rezydencje mają tu m.in. George Michael, Roman Polański, Brigitte Bardot. Wspaniałe, długie (6 km) i piaszczyste plaże przyciągają miłośników kąpieli słonecznych. Odbywają się tu liczne imprezy ( regaty, Bravades, wystawa antyków, wystawa malarstwa itp. ) Można aktywnie spędzić urlop grając w tenisa lub żeglując ( działa tu szkółka żeglarska ). Wieczorem największym powodzeniem cieszą się: restauracje, piano-bary i dyskoteki.

Saint-Tropez posiada bardzo bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. W najstarszej części miasta warto zobaczyć kamienice z kolorowymi fasadami i znajdujące się między nimi wąskie uliczki. W dawnej kaplicy, przy Vieux Port mieści się Muzeum Annonciade (muzeum malarstwa współczesnego) a w nim prace Matisse'a, Bonnarda, Dufy'ego, Deraina, Rouaulta oraz Paula Signaca. Ten ostatni mieszkał i malował w St Tropez. W cytadelii utworzono Musee Naval z morską ekspozycją oraz pamiątkami z czasów lądowania w okolicy aliantów (sierpień 1944). Ciakawą atrakcją są trzy zabytkowe wieże (Tour du Portalet i Tour Vieille nad brzegiem morza oraz Tours Jarlier w centrum) oraz wały obronne.W La Maison des Papillons można podziwiać kolekcję  motyli ( ponad 4500 gatunków). Wystawa zachwyca swoją wielobarwnością. Wstęp do muzeum kosztuje 3 euro (dzieci poniżej 10 lat – wstęp gratis).
Tradycyjnym, kulinarnym specjałem St Tropez jest tartes Tropeziennes, słodkie i śmietankowe ciasto (delikatny biszkopt, przekładany kremem i posypany cukrem).

Lokalizacja St. Tropez na Lazurowym Wybrzeżu