REF.PRO

 Wielki Kanion Verdon

Wielki Kanion Verdon (21 km) jest unikatem w Europie (został wpisany na listę UNESCO). Jego wąwozy zostały całkowicie zbadane dopiero na początku tego wieku, są bowiem trudno dostępne. W niektórych miejscach ich głębokość sięga kilkuset metrów. Na terenie Parku Regionalnego Verdon rośnie wiele zagrożonych gatunków roślin, oprócz tego występuje tam unikatowa flora i fauna. Rzeka Verdon (po prowansalsku znaczy podarunek zieleni) kończy swój bieg w jeziorze St. Croix (św. Krzyża), o przepięknym szmaragdowym kolorze. Latem, można tam wynająć kajaki, rowery wodne i wpłynąć w głąb kanionu. 

Muzeum Perfum Fragonard w Grasse

Grasse to zaciszne, ustronne miasto z różowymi willami i palmami. Łagodny klimat, żyzna gleba i góry osłaniające od północnego wiatru uczyniły z Grasse znakomite miejsce dla nieprzerwanej hodowli kwiatów. Złota mimoza kwitnie w marcu, na początku lata na zerwanie czekają róże, a jaśmin pojawia się jesienią. Góry nad miastem pokrywają pola lawendy. Przemysł perfumeryjny w Grasse zapoczątkowali włoscy rękawicznicy w XVI w., którzy odkryli wspaniałe zapachy w tym regionie i zaczęli nimi perfumować rękawiczki z delikatnej skórki. Zatem, już od XVI wieku działają w Grasse destylarnie perfum. 

W XVII – wiecznej rezydencji wiejskiej otoczonej okazałymi palmami, w której niegdyś mieszkał wielki artysta, Jean - Honore Fragonard, dziś znajduje się Muzeum:  Villa- Musee Fragonard. W Muzeum, oprócz znacznej części kolekcji Musee International de la Parfumerie (zamknięte z powodu prac renowacyjnych), znajdują się także obrazy Fragonarda (między innymi replika 4 słynnych malowideł ściennych "Postępy w miłości").

Godziny otwarcia:

01/10 - 31/05: od 10:00 do 12:30; od 14:00 do 17:30 (we wtorki nieczynne)

01/06 - 30/09: od 10:00 do 18:30 (codziennie)

Jednakże główną atrakcją Grasse jest zwiedzanie historycznej fabryki produkującej perfumy, jednej z najstarszych w Grasse. Fabryka powstała w 1782, a w 1926 nadano jej imię słynnego malarza Jean - Honore Fragonarda. Od samego początku, produkowano w niej perfumy, mydła i kosmetyki według tradycyjnych metod i receptur. Zwiedzając fabrykę można dowiedzieć się, jak przebiega produkcja perfum, o sposobach ich przechowywania, doborze flakonów, itp. Na pierwszym piętrze fabryki mieści się prywatne muzeum perfum, posaidające wspaniała kolekcję flakonów, skrzynek, alambików, dokumentów oraz sprzętów odzwierciedlających historię przemysłu perfumeryjnego od antyku, aż po czasy współczesne. Wizyty w fabryce i muzeum są bezpłatne.

Dodatkowo, zwiedzający mogą obejrzeć Fabrykę Kwiatów (Fabrique des Fleurs). Fabryka, otoczona bajecznym ogrodem, pełnym kwiatów i roślin mających zastosowanie przy tworzeniu zapachów, została otwarta w 1986 roku. Wyposażona jest w nowoczesne maszyny do produkcji perfum. Można bezpłatnie zwiedzić laboratoria, w których każdy odkryje metody łączenia rzemiosła, sztuki i najnowszej techniki, niezbędne przy tworzeniu perfum.

Godziny otwarcia:

codziennie, od 9:00- do 18:30 (od listopada do stycznia zamknięte od 12:30 do 14:00)

Właściwe muzeum Perfum - Le Musee International de la Parfumerie, zostało otwarte w Grasse, kolebce tradycjnego przemysłu perfumeryjnego, w 1989 roku. Muzeum, dzięki swoimwyjątkowym zbiorom i kolekcjom, przedstawia dzieje perfum, mydła, kosmetyków. Odkrywa przed zwiedzającymi tajniki tworzenia perfum, poprzez zbiory i obróbkę kwiatów, aż do lansowania gotowego zapachu. W Muzeum można także podziwiać wspaniałą kolekcję flakoników.

 

Lokalizacja Grasse i Wielkiego Kanionu Verdon na Lazurowym Wybrzeżu