Zapraszamy do zwiedzenia Wersalu, obejmującego piękny pałac królewski, niezwykłe ogrody, Duży Trianon, Mały Trianon, a także posiadłość królowej Marii Antoniny.


Wersal

WersalWersalWersal
WersalWersalWersal

Rezerwuj bilety do Wersalu w naszym sklepie


PAŁAC WERSALSKI

Wersal jest jednym z najpiękniejszych dzieł sztuki francuskiej z XVII wieku. Teren, na którym obecnie znajduje się pałac wraz z okolicami zakupił w 1624 roku Ludwik XIII i utworzył tutaj mały zamek dla myśliwych. Następnie pałac ten został przekształcony oraz powiększony przez jego syna Ludwika XIV. W 1682 rok Król Słońce przeniósł się do Wersalu wraz z dworem oraz rządem francuskim. Aż do czasu Rewolucji Francuskiej w pałacu zamieszkiwali kolejni władcy Francji. Po upadku monarchii w 1792 roku meble wersalskie oraz wyposażenie wnętrz zostało wystawione na licytacji. Myślano nawet o zburzeniu pałacu, ale Ludwik Filip uratował budowlę kupując ją za własne pieniądze. Przekształcił on pałac wersalski w Muzeum Historii Francji.

Obecny wygląd pałacu wersalskiego oraz jego ogrodów zawdzięczamy głównie Ludwikowi XIV. W 1668 roku znany architekt Louis Le Vau wzniósł główne ściany pałacu, a następnie Jules Hardouin-Mansart podjął się powiększenia pałacu. Król sprowadził wiele malarzy, rzeźbiarzy, sztukatorów i innych artystów, którzy pracowali nad szczegółami pałacu. Za najpiękniejszą i najbardziej charakterystyczną salę uznaje się Galerię Luster utworzoną według projektu Mansarta.
Obecnie pałac obejmuje powierzchnię 63 154 m2 (łącznie 2 300 pomieszczeń).

Bilet do Wersalu zakupiony za pośrednistwem naszego sklepu obejmuje:

Wielkie Apartamenty (Grands Appartements)Na Wielkie Apartamenty składają się: sale audiencyjne, Salon Herkulesa, 6 balkonów, słynna Galeria Luster oraz sale, w których odbywało się życie publiczne pary królewskiej.
Galeria Luster
(Galerie des Glaces)
Galeria Luster oraz dwie otaczające ją sale są arcydziełem sztuki zdobniczej autora Le Bruna. Galeria mierzy 73 m długości, 10,50 m szerokości oraz 12,30 m wysokości. Światło słoneczne wpada do wnętrza przez 17 dużych okien i odbija się od 17 lustrzanych paneli umieszczonych na przeciwległej ścianie. W epoce powstania były to największe lustra, jakie potrafili wykonać szklarze.
Apartamenty Królewskie (Appartement du Roi)Apartamenty królewskie rozmieszczone są wokół Marmurowego Dziedzińca. Zostały one zaprojektowane przez Mansarta do zamku Ludwika XIII w latach 1682-1701. Zdobienia są wykonane w stylu Ludwika XIV. Dach nie jest podzielony na pola, został pomalowany na jednolity, biały kolor. Marmur ząstał zastąpiony pomalowanym na biało i złoto drewnem, a kominki zwieńczone są dużymi lustrami. Sypialnia króla została wiernie odtworzona - przywrócono "letnie umeblowanie" z 1722 r. Uwaga! (Uwaga! od 5 stycznia 2016, 4 pokoje będą w remoncie w zamian za to otwarta jest nowa trasa, uwzględniająca apartamenty gwardii królewskiej oraz Grand Couvert
 Galeria historii zamkuMożna tu podziwiać bogatą historię zamku w Wersalu i jego otoczenia. Jest to pierwsze miejsce jakie powinniśmy zobaczyć w Wersalu aby poznać losy zamku i wiedzieć jak go zwiedzać.
 Apartamenty Ludwika XIV

Apartmenty te zabierają odwiedzających do XVII wieku.

Galeria Walk

Wspaniała galeria, znajdziemy tu niezwykle ważne odbrazy historyczne, które są ku chwale Francji

W CENIE BILETU AUDIO PRZEWDNIK W JĘZYKU POLSKIM

Miejsca dostępne jedynie z przewodnikiem:

Opera Królewska
(Opera Royal)
Budowę Opery rozpoczęto w 1768 r. pod okiem Gabriela. Jej działalność została zainaugurowana w roku 1770 z okazji zaślubin przyszłego Ludwika XVI z Marią Antoniną. Była to pierwsza sala na planie elipsy we Francji. Wystrój inspirowany jest antykiem i został zaprojektowany przez Pajou. Sala ta posiada wspaniałą akustykę i może pomieścić do 700 osób.
Kaplica Pałacowa (Chapelle)Kaplica pod wezwaniem św. Ludwika to wspaniale udekorowany budynek, utrzymany w biało-złotej tonacji. Jest to dzieło Monsarta ukończone w 1710 roku.

 OGRODY WERSALSKIE

W 1661 roku Ludwik XIV zaangażował znanego projektanta ogrodów André Le Nôtre do pracy nad ogrodami znajdującymi się za pałacem. Prace nad ogrodem trały w tym samym czasie co prace nad pałacem i trwały około czterdzieści lat. W pracach dużą rolę odegrał również Jean-Baptiste Colbert oraz Charles Le Brun, który zaprojektował wiele statuł i fontann. Ponadto Jules Hardouin-Mansart stworzył Oranżerię. Realizacja projektu wymagała ogromnej pracy, w której uczestniczyły tysiące osób.

Dostęp do francuskich ogrodów jest bezpłatny z wyjątkiem dni muzycznych dziennych i nocnych tj. Grandes Eaux Musicales i Jardins Musicaux. Od listopada do marca, dostęp do ogrodu jest bezpłatny każdego dnia. Od kwietnia do października, dostęp do ogrodów płaci we wtorki, soboty i niedziele, a także kilki dodatkowych dat (włączając święta).

Na terenie ogrodów wersalskich warto zobaczyć między innymi:

Grand Trianon (Duży Trianon)

Duży Trianon (Grand Trianon) został wzniesiony przez znanego architekta Jules’a Hardouina Mansarta w 1687 roku na miejscu „Trianonu z Porcelany” wybudowanego w 1670 roku przez Ludwika XIV. Duży Trianon jest bez wątpienia najbardziej wyszukanym zespołem budynków na terenie Wersalu. Budynek charakteryzuje się harmonijną kompozycją kolorystyczną. Architekt opisał swoje dzieło jako „mały pałac z różowego marmuru i porfiru z przyjemnymi ogrodami”. Widoczny jest tutaj wpływ architektury włoskiej. Pałacyk ma tylko jedno piętro oraz płaski dach. Znany jest ze swoich uporządkowanych i geometrycznych ogrodów w stylu francuskim. W czasie Rewolucji Francuskiej zginęły meble, ale Napoleon, z okazji ślubu z Marią Ludwiką, kazał odnowić budynek i urządzić ponownie wnętrza. W kasie można kupić tańszy bilet w pakiecie z wstępem do posiadłości królowej Marii Antoniny.

Posiadłość Marii Antoniny (Petit Trianon, Teatr, Pawilon Francuski i inne)Posiadłość królowej Marii Antoniny zwana również wioską Marii Antoniny to ważna część Wersalu. Położona jest w głębi ogrodów i obejmuje między innymi Mały Trianon (Petit Trianon), Teatr królowej, pawilon francuski, ogród angielski i wiele innych interesujących zakątków. Żona Ludwika XV lubiła tutaj przebywać i cieszyła się „prostym i wiejskim życiem”, z dala od pałacu wersalskiego. Ludwik XVI podarował jej w 1774 roku Mały Trianon. Było to dla niej bardzo ważne miejsce, w którym mogła chronić swoją prywatność. Nikt nie mógł tutaj przyjść bez zaproszenia. Posiadłość Marii Antoniny została odrestaurowana w 2008 roku.
Fontanna NeptunaJest to największa fontanna w Wersalu, dzieło le Nôtr'a. Obecny wygląd fontanny z ołowianymi dekoracjami pochodzi z roku 1741 roku (w czasie panowania Ludwika XV). Neptun i Amfitryda są przedstawieni w otoczeniu bóstw i zwierząt morskich.

DODATKOWE ATRAKCJE - dodatkowo płatne

Muzyczne Fontanny (Grandes Eaux Musicales)

Wersal - Muzyczne Fontanny

Przedstawienie to oparte jest na najbardziej popularnych grach z okresu świetności pałacu. Przy wejściu każdy widz otrzymuje broszurę z informacjami na temat szlaku. Widzowie oczekują na rozpoczęcie przedstawienia na ławeczkach w pobliżu fontanny Latony. Gdy wszystko jest gotowe, strumienie fontanny wystrzelają w górę. Warto zwiedzić jak największą ilość przystanków szlaku. Na szczególną uwagę zasługują zagajniki (otwarte dla publiczności jedynie z okazji spektaklu), Lasek Sali Balowej oraz Lasek Apollina. Spektakl kończy się przy fontannie Neptuna i Smoczej Fontannie. 99 źródeł, w tym również Fontanna Smocza wznosi się na wysokość 28 metrów.

Muzyczne Ogrody (Jardins Musicaux)
Wersal - Muzyczne Ogrody

Dla miłośników ogrodów wersalskich w niektóre dni w sezonie otwarte zostają części ogrodu, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Muzyczny spacer pozwoli na pełne odkrycie magiczncyh ogrodów francuskich zaprojektowanych przez Le Nôtre’a.

Nocny pokaz (Grandes Eaux Nocturnes)
Wersal - Nocny Pokaz

W trakcie sezonu w soboty organizowane są niezwykłe nocne pokazy. Widzowie mają okazję odkryć ogrody wersalskie na nowo. Piekne efekty świetlne i wodne sprawiają niezwykłe wrażenie.

  • Wejście darmowe przysługuje: dzieciom do 18 roku życia, młodzieży do 26 roku życia z krajów Unii Europejskiej, uczniom, osobom niepełnosprawnym (z opiekunem), nauczycielom posiadającym kartę Pass éducation. Jeśli korzystasz z bezpłatnego wstępu, przejdź bezpośrednio do głównego wejścia do zamku i przygotuj dokumenty.
  • Cena zniżkowa przysługuje: osobom posiadającym kartę zniżkową dla rodzin wielodzietnych, osobom posiadającym bilet do Muzeum Sztuki Pięknej w Arras (Musée des Beaux-Arts d'Arras). Uwaga: Konieczne jest okazanie odpowiedniego dokumentu.
  • Karta Muzealna: osoby posiadające kartę muzealną (Paris Museum Pass) mają zapewnione wejście do wielu atrakcji Paryża i okolic, w tym również Wersal.
Informacje dodatkowe:
  • Wózki dziecięce  z metalową ramą nie są dozwolone w pokojach królewskich.
  • Mały pociag oferuje transfer między zamkiem a posiadłośą Marii Antoniny i Grand Trianon (6,90 €  pełna cena, 5,30 €  bilet ulgowy)
  • Pojazdy elektryczne dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, pozwalają przejachać samodzielnie pięć tras
  • z tarasu głownego od strony ogrodów. Zwiedzamy Trianon i wioskę Królowej, Grand Canal za 30 € godzina.
  • Catering i sklepy w zamku i ogrodach pozwalają zjeść posiłek lub kupić pamiątki.
  • Zwierzęta nie są akceptowane !
  • Podczas zwiedzania zamku należy  wyłączyć telefony komórkowe i nie zrobić zdjęć z lampą błyskową!

 

Lokalizacja i dojazd do Wersalu

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

RER: linia C (stacja: Versailles Rive Gauche)

Wejścia do Wersalu:

Wejścia do Wersalu

Lokalizacja:

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę

Hotele i apartamenty w Paryżu

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy