Paryż
Transport w Paryżu

Transport w Paryżu  Transport w Paryżu  tarnsport w Paryżu

Dojazd do Paryża z lotniska  Komunikacja miejska w Paryżu  Komunikacja miejska w Paryżu

Jak dotrzeć do Paryża z Polski?

Paryż oddalony jest od Polski (w lini prostej) o 1300 km. Niezwykle popularnym rodzajem transportu do Paryża jest samolot - jest to bardzo wygodny i szybki rodzaj transportu. Na drugim miejscu turysci zazwyczaj wybierają podróż autokarem bądź samolote

  • samolotem: bez wątpienia jest to najszybszy sposób aby dotrzeć do Paryża niekoniecznie najtańszy. Dzięki tanim liniom lotniczym takim jak Wizzair czy też Ryanair można polecieć do Paryża nawet za 40 zł w dwie strony. Paryż obsługiwany jest przez 3 międzynarodowe lotniska: Charles de Gaulle – Roissy (główny port lotniczy Paryża), Orly (obsługuje loty krajowe i kontynentalne) oraz Beauvais (przeznaczone głównie dla tanich linii lotniczych).

Transport z paryskich lotnisk do centrum Paryża

  • samochodem: najkrótsza trasa z Polski do Paryża wiedzie przez Niemcy (w linii prostej jest to około 1300 km), poruszamy się głównie autostradami co stanowi koszt przejazdu od 1000 zł do 1500 zł w dwie strony.

Paryż posiada doskonale rozwiniętą sieć komunikacyjną dzięki czemu turyści w łatwy i szybki sposób mogą przemieszczać się między różnymi zakątkami tego miasta. Każdy odwiedzający Paryż ma do wyboru następujące środki transportu:

METRO

Transport w ParyżuStacje metra oznaczone są dużą literą M. W Paryżu mamy do wyboru 16 lini metra, funkcjonuje ono od 5h00 rano do 00h30 w nocy, zaś w sobotę i niedzielę do 1h30 w nocy. Metro kursuje w godzinach szczytu co 2 lub 3 minuty.

KOLEJKA RER

Komunikacja miejska w ParyżuJest to sieć podmiejskich linii kolejowych. W Paryżu są to linie: A, B, C, D oraz E, które funkcjonują od godziny 4h45 do godziny 1h30. Kolejka RER kursuje co 6-7 minut. Kolejką RER umożliwia szybki sposób dotarcia np. z centrum Paryża na Lotnisko Charles de Gaulle, do Disneylandu czy też do Wersalu.

TRAMWAJ

 Transfery w Paryżu

W Paryżu jest 5 lini tramwajowych, które kursują głównie na peryferiach miasta, od godziny 4h50 ranao do godziny 23h40 w nocy, co 5 do 7 minut.

AUTOBUS

 Komunikacja w Paryżu 
 Autobusy w Paryżu

Autobusy kursujące w centrum Paryża łatwo poznać gdyż posiadają dwie cyfry z kolei linie kursujące na przedmieściach Paryża posiadają 3 cyfry. Jeśli numer autobusu jest przekreślony, oznacza to, że autobus nie zatrzymuje się na części przystanków na swojej trasie. Autobusy dzienne kursują od godziny 5h30 do godziny 20h30, później można skorzystać z Noctilien - są to autobusy nocne.

BATOBUS

Jest to dość popularny i lubiany przez turystów sposób zwiedzania miasta. Wodne tramwaje mają 8 przeystanków w centrum Paryża, kupując jedno dniowy lub kilku dniowy bilet można wielokrotnie przesiadać się na przystankach.
Zobacz interaktywny plan komunikacji miejskiej w Paryżu

Dodatkowe świadczenia w Paryżu

Wszystko o Paryżu