Zapraszamy do zwiedzenia jednego z najpiękniejszych i największych placów w Paryżu, jakim jest Plac Zgody (Place de la Concorde).

Place de la Concorde - Plac Zgody w Paryżu Place de la Concorde - Plac Zgody w Paryżu Place de la Concorde - Plac Zgody w Paryżu
Place de la Concorde - Plac Zgody w Paryżu Place de la Concorde - Plac Zgody w Paryżu Place de la Concorde - Plan Zgody w Paryżu

FRANCJA

Paryż

Place de la Concorde - Plac Zgody

Place de la Concorde, czyli Plac Zgody znajduje się w VIII dzielnicy Paryża. Jest to największy plac stolicy (zajmuje powierzchnię 84 tys. m2), który oddziela ogrody Tuileries od Pól Elizejskich. Budowa placu pod kierunkiem architekta Jacques Ange Gabriel trwała 9 lat (od 1754 r. do 1763 r.). Początkowo plac nosił nazwę Placu Ludwika XV (Place Louis XV). W centralnej części znajdował się posąg króla Ludwika XV na koniu.

Podczas Rewolucji Francuskiej usunięto posąg Ludwika XV i plac otrzymał nową nazwę: Plac Rewolucji (Place de la Révolution). To tutaj ustawiono gilotynę na której ścięto ponad 1000 osób, w tym króla Ludwika XVI oraz jego żonę Marię Antoninę.


Plac Zgody został zbudowany na planie ośmiokąta. W każdym rogu umieszczone są rzeźby reprezentujące osiem miast francuskich: Brest, Rouen, Lille, Strasbourg, Lyon, Marsylia, Bordeaux oraz Nantes. Ponadto na placu znajdują się dwie piękne fontanny. Zostały one zbudowane między 1835 a 1840 rokiem w jego centralnej części. Pierwsza, znajdująca się po stronie północnej przedstawia Nawigację Rzeczną, druga natomiast, położona po stronie południowej, Nawigację Morską.


Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest Obelisk. Ustawiono go na placu 25 października 1836 roku na polecenie króla Ludwika Filipa, który chciał umieścić w tym miejscu pomnik neutralny, który nie będzie budzić politycznych niechęci. Obelisk. Obelisk pochodzi ze świątyni Ramzesa II w Tebach. Przybył on do Francji w 1831 roku jako podarunek wicekróla Egiptu, Muhammada Alego. Obelisk ma 23 metry wysokości i waży ok. 220 ton. Został zbudowany z różowego granitu, z wyjątkiem samego szczytu, który wykonany został z ołowiu i złota. Obelisk pokryty jest hieroglifami, a na cokole przedstawiono jak przebiegał transport pomnika z Luksoru do Paryża.


Ciekawostką jest fakt, iż cień rzucany przez szczyt Obelisku pokazuje czas międzynarodowy. Plac Zgody jest więc największym zegarem słonecznym na świecie.

Lokalizacja i dojazd do Placu Zgody

Dojazd środkami komuniakcji miejskiej:

Metrem: Linia 1, 8 i 12 (stacja: Concorde)
Autobusem; linia 31, 42, 72, 73, 84 i 94.

Lokalizacja:

Lokalizacja Placu de la Concorde - Placu Zgody Lokalizacja Placu de la Concorde - Placu Zgody

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę

Hotele i apartamenty w Paryżu

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy