REF. PRO

Lazurowe Wybrzeże, Nicea Lazurowe Wybrzeże, Nicea Lazurowe Wybrzeże, Nicea

 NICEA

Nicea leży nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Jest to znany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu i rozrywki (kasyna gry, coroczny karnawał, regaty, tereny hippiczne). Nicea charakteryzuje się łagodnym klimatem (średnia temp. roczna 15°C). Wzdłuż wybrzeża ciągnie bulwar o długości 7 km. Znajduje się tu port rybacki, pasażerski, handlowy oraz międzynarodowy port lotniczy. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, w okolicy Nicei rozwinęły się  uprawy drzew cytrusowych, oliwek, winorośli i kwiatów (plantacje goździków, róż, mimozy). Znajdują się tu uniwersytet, liczne instytuty naukowo-badawcze oraz muzea.

W Nicei, w dzielnicy Cimiez, znajdują się zachowane ruiny rzymskich term z III wieku, a także ruiny rzymskiego amfiteatru. Atrakcją dzielnicy jest także Musee Matisse z kolekcją obrazów artysty oraz jego rzeźbami z brązu. Zwiedzając Niceę, warto zobaczyć resztki zamku i romańskiej katedry, zabytkowe kościoły (katedra Sainte-Réparate, kościół Saint-François-de-Paule, kościół Saint-Jacques, kościół Saint-Augustin), XVII – wieczny pałac senacki, a także pałac Lascaris.

Główną arterią miasta jest Promenade des Anglais z początku XIX wieku, z przepięknym ogrodem Jardin Albert I. Niceę dzieli na dwie częsci niewielka rzeka Paillon. Wzdłuż brzegu ciągną się promenady i wiszące ogrody. Na południu leży vieille ville (stare miasto) - labirynt krętych uliczek i pastelowych domów. Pasjonaci sztuki nie mogą pominąć Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej (Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain)(prace Warhola, Lichtensteina i Nolanda), Musee National Message Biblique Marc Chagall - zawierające jedno z największych dzieł artysty Le Message Biblique, cykl 17 monumentalnych obrazów zainspirowanych Starym Testamentem oraz Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) z dziełami impresjonistów (Degasa, Renoira, Moneta i Sisleya).

 

Karnawał w Nicei

Każdej zimy, przez dwa tygodnie, Nicea żyje rytmem największego karnawału we Francji. Ku zdziwieniu wszystkich, Nicea przekształca się w odrębne królestwo: giganty z papieru przemierzają nicejskie drogi, odbywają się gigantyczne bitwy kwiatów,  olśniewają oczy i kolorują dotychczas szare ulice. A wieczorami na niebie można zobaczyć wielkie kopuły fajerwerków. Karnawał w Nicei ze swymi okazałymi paradami przyciąga ponad milion turystów każdego roku.

  

Corso

Jest to przejazd wielkich rydwanów przez ulice Niceai. 

Bitwa kwiatowa

Jest to 20 wielkich platform, zapewniające widoczność do 360 °. Tworzy się tam teatralne połączenie kostiumów i mody haute couture, pochodzących z karnawałowych warsztatów. Prawie 5000 łodyg kwiatów i innych roślin jest artystycznie ukłądanych przez rzesze kwiaciarek.

Lokalizacja Nicei na Lazurowym Wybrzeżu