Zapraszamy do odwiedzenia najpiękniejszej dzielnicy Paryża, położonej na wzgórzu Montmartre, w północnej części miasta.

Wzgórze Montmartre w Paryżu Wzgórze Montmartre w Paryżu Wzgórze Montmartre w Paryżu
Wzgórze Montmartre w Paryżu Wzgórze Montmartre w Paryżu Wzgórze Montmartre w Paryżu

FRANCJA

Paryż

Montmartre

Montmartre to najwyżej położona część Paryża (wznosząca się na wysokość 129 m n.p.m.). Nazwa tego miejsca związana jest z legendą z VIII wieku, która głosi, iż ok. 250 r. ścięto tutaj św. Dionizego, pierwszego biskupa Paryża oraz jego towarzyszy. Następnie Dionizy podobno podniósł swoją głowę i pomaszerował na północ aż do miejsca, w którym powstało później Saint-Denis.

Wzgórze Montmartre było miejscem kultów od najdawniejszych czadów. Najpierw wznosiła się tutaj rzymska świątynia Merkurego. Natomiast w XII wieku Ludwik VI nakazał wybudowanie opactwa St.Denis. Po Rewolucji Francuskiej opactwo zostało zburzone. Z tego okresu pozostał jedynie romański kościół Saint Pierre de Montmartre.

Obecnie Montmartre jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Turyści chętnie zwiedzają piękną Bazylikę Sacre Coeur, Plac du Tertre, a także inne ciekawe zakątki tej dzielnicy. Panuje tutaj wyjątkowy klimat, co przyciąga turystów. Montmartre zwany jest dzielnicą artystów, ponieważ dawniej spotykało się tutaj wielu znany artystów, takich jak Picasso, Braque, Apollinaire, Max Jacob. Obecnie jest to miejsce gdzie można zrobić sobie ładny portret. Ponadto dzielnica słynie ze swoich kabaretów.

 

BAZYLIKA SACRÉ-COEUR
Montmartre - Bazylika Sacre-CoeurPiękna biała bazylika została wzniesiona w  latach 1875-1919 w stylu romańsko-bizantyńskim. Głównym architektem był Paul Abadie. Sacre-Coeur swoją biel zawdzięcza tzw. kamieniowi kotłowemu (osadowi wydzielanemu podczas deszczu przez wapień, z którego zbudowana jest bazylika). Bazylika ma charakterystyczną budowę. Nad mniejszymi kopułami wznosi się kopuła centralna i dzwonnica (wysoka na 80 m). Dzwonnica kryje w sobie jeden z największych dzwonów na świecie – Savoyarde, mający 19 ton. Został on wykonany w 1895 roku i podarowany bazylice przez diecezje w Sabaudii. Wnętrze bazyliki ozdabiają wspaniałe mozaiki.
Bazylika otwarta jest codziennie od godziny 06:00 do godziny 23:00.
KOŚCIÓŁ SAINT PIERRE DE MONTMARTRE
Montmartre - Eglise Saint Perre de MontmartreKościół Saint Pierre de Montmartre jest to jedyna zachowana część opactwa założonego przez Ludwika VI, któa pochodzi z 1134 roku. Stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych. Sklepienie nawy powstało w XV wieku, zachodnia fasada w XVIII wieku, trzy bramy z brązu będące dziełem rzeźbiarze Gismondiego odlano w 1980 roku. W prezbiterium zachowało się najstarsze w Paryżu sklepienie ostrołukowe (1147 r.). Znajdują się tutaj kolumny z romańskimi kapitelami i współczesne witraże Maksa Ingranda (1953 r.).
PLACE DU TERTRE
Montmartre - Plac du TertrePlac du Tertre znajduje się w pobliżu bazyliki Sacre-Coeur. Jest to  duże atelier pod gołym niebem stworzone w latach czterdziestych przez znanych malarzy, takich jak Pissarro, Steinlen, Toulouse-Lautrec, Van Gogh, Modigliani, Picasso. Plac du Tertre zachował swój charakter do dnia dzisiejszego. Można tutaj spotkać wielu malarzy, portrecistów, karykaturzystów, którzy zachęcają turystów do kupienia swoich dzieł lub do zrobienia sobie portretu, który może być wyjątkową pamiątką z pobytu w stolicy Francji.
MOULIN DE LA GALETTE
Montmartre - Moulin de la GaletteMoulin de la Galette jest to obecnie jedyny czynny wiatrak na Montmartrze. Można go zobaczyć idąc ulicą Lepic. Dawniej znajdował się tutaj słynny kabaret, który został uwieczniony na słynnym płótnie Renoira („Bal du moulin de la Galette”) znajdującym się w Muzeum Orsay oraz na wielu innych obrazach, m.in. Van Gogha. Przy tej samej ulicy, pod numerem 54, na trzecim piętrze,  mieszkał Vincent van Gogh ze swoim bratem Theo.
KABARET LAPIN AGILE
Montmartre - Kabaret Lapin AgileKabaret Lapin Agile jest to najstarszy kabaret na Montmartrze. Budynek został wzniesiony w 1795 roku. Początkowo znajdowała się tutaj gospoda "Au Rendez-vous des voleurs", a następnie od 1869 roku otworzono tutaj kabaret. Kabaret odegrał wazną rolę w życiu artystycznym Paryża. To tutaj spotykali się znani artyści: pisarze, poeci, muzycy, malarze oraz rzeźbiarze. Wśród najpopularniejszych nazwisk należy wymienić Picasso, Braque, Modigliani, Appollinaire, Max Jacob, Gaston Coute, Forain i wielu wielu innych.
MUZEUM MOTMARTRE
Montmartre - Muzeum MontmartreMuzeum Montmartre znajduje się w jednym z najstarszych budynków w tej dzielnicy - l’hôtel de Rosimond. Zostało otwarte w 1960 roku w celu ochrony i utrwalenia niezwykłej historii i kultury tego miejsca. Znajdują się tutaj eksponaty z różnych okresów czasy. Muzeum obejmuje również piękne ogrody.
Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia od godziny 10:00 do godziny 18:00. Bilet normalny kosztuje 8 €, bilet studencki (18-25 lat): 6 €, dzieci (10-17 lat): 4 €. Dzieci do lat 10 mają wejście darmowe. W muzeum można skorzystać z audioprzewodników dostępnych w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim. Adres muzeum: 12/14 rue Cortot. Do muzeum można dojechać następującymi liniami metra: linia 12 (stacja: Lamarck – Caulaincourt lub Abbesses), linia 2 (stacja: Anvers) oraz autobusem: 80.

Lokalizacja i dojazd do dzielnicy Montmartre

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

Metrem: linia 2 (stacja: Blanche lub Pigalle), linia 12 (stacja: Pigalle)
Autobusem: 30, 31, 80, 85

Lokalizacja:

Lokalizacja Montmartru Lokalizacja Montmartru

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu 

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę 

Hotele i apartamenty w Paryżu 

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy