REF PRO

 

   

SAINT PAUL DE VENCE

PROWANSJA PACHNĄCA SZTUKĄ

Saint Paul de Vence to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Alpes-Maritimes. Najlepiej zachowane średniowieczne miasto w okolicy - stoi na wzniesieniu otoczone starymi murami, które zyskało sławę dzięki imponującym nazwiskom artystów.                                                   

ZOBACZ FILM Z MIASTECZKA     

St. Paul de Vence ma w sobie więcej uroku od niejednej metropolii. Urok tego średniowiecznego miasteczka warownego doceniła początkowo bohema artystyczna. W XX wieku tworzyli tu i pomieszkiwali tacy malarze, jak Matisse, Soutine, Chagall, Renoir, Signac, Modigliani, Dufy. Jeszcze wtedy mało znani artyści, nie mający grosza w portfelu, często płacili za mieszkanie lub posiłki tworząc malowidła, rzeźby na budynkach i w uliczkach miasta. Bramy, fontanny, place to symbole bogatego kulturowego i historycznego dziedzictwa miasta. Drzewka cytrusowe zdobią malutkie ogródki przy kamiennych budynkach. Wąskie uliczki dodają temu miejscu tajemnicy i dekadenckiego uroku. W tym labiryncie przejść można się łatwo zgubić, lecz dzięki niewielkiej powierzchni miasteczka można równie łatwo odnaleźć drogę.

Z dala od głównych szlaków turystycznych, zobaczyć można Francuzów grających spokojnie w swoje ulubione boule. Saint Paul de Vence to miejsce, które odwiedzać można przez okrągły rok, nie ma tu mniej urokliwych dni. By się o tym przekonać wystarczy jeden spacer uliczkami tego "klejnotu Prowansji".

Zaułki St Paul de Vence zapraszają do spacerów.

Lokalizacja St. Paul de Vence na Lazurowym Wybrzeżu