Zapraszamy do zwiedzenia jednej z najpiękniejszych dzielnic historycznych Paryża - Marais. Można tutaj zobaczyć m.in. Plac Wogezów oraz Muzeum Picassa.

Marais w Paryżu Marais w Paryżu Marais w Paryżu
Marais w Paryżu Marais w Paryżu Marais w Paryżu

FRANCJA

Paryż

Marais

Le Marais to historyczna dzielnica Paryża znajdująca się na prawym brzegu Sekwany. Obejmuje ona III i IV dzielnicę administracyjną stolicy. Nazwa oznacza dosłownie podmokły bagnisty teren. W XIII wieku powstawały tutaj klasztory, a mnisi i templariusze zajęli się uprawą roli. W czasie panowania Filipa Augusta Marais stało się częścią miasta. Duży wpływ na rozwój tej części Paryża miał król Henryk IV, który zlecił między innymi stworzenie placu Royale, który obecnie nosi nazwę Place des Vosges. W tamtym okresie było to centrum elegancji i wielkich uroczystości. Na ulicę St-Antoine wprowadzili się jezuici, magnaci i dworzanie, którzy wybudowali piękne rezydencje, dekorowane przez najznakomitszych artystów. Od wybuchu Rewolucji Francuskiej dzielnica zaczęła niszczeć i popadać w coraz większe opustoszenie. Do dawnej świetności przywrócił ją jednak André Malraux.

Marais

PLACE DES VOSGES (PLAC WOGEZÓW)
Marais - Place des VosgesPlac Wogezów (fr. Place des Vosges) jest najpopularniejszą częścią historycznej dzielnicy Marais. Wiele osób korzysta tutaj z odpoczynku przy fontannach, w promieniach słońca albo w miłym chłodzie. Na placu grywają regularnie amatorskie orkiestry, które zdobyły tu już sobie stałą, wierną publiczność. Duży wpływ na obecny wygląd tego miejsca miał król Henryk IV, który pragnął stworzyć tutaj piękną dzielnicę. Jego życzenie się spełniło i plac stał się centrum życia wyższych sfer. Mieszkali tutaj między innymi: pani de Sévigné (nr 1 bis), Bossuet (nr 17), kardynał Richelieu nr 21) oraz Wiktor Hugo (nr 6). Trzydzieści sześć kamienic, zaprojektowanych prawdopodobnie przez Androueta du Cerceau lub Métezeau, zostało zbudowanych w identyczny sposób (tak życzył sobie król). Na elewacjach kamień sąsiaduje z ceglaną okładziną. Są to dwupiętrowe budynki kryte mansardowymi dachami z oknami. Za nimi skrywają się podwórza i ogrody.
KOŚCIÓŁ SAINT PAUL SAINT LOUIS (KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA I LUDWIKA)
Marais - Kościół Saint Paul Saint LouisKościół Saint Paul Saint Louis został zbudowany w XVII wieku przez architektów jezuickich: Étienne Martellange oraz François Derand, na polecenie Ludwika XIII. Jest to jeden z dwóch najstarszych przykładów architektury jezuickiej w Paryżu. Wnętrze kościoła jest bardzo interesujące. Zamiast naw bocznych są tu połączone przejściami kaplice. Nawa ze sklepieniem kolebkowym tonie w świetle dnia. Korynckie pilastry pną się wzdłuż ścian wysoko do góry. W pełnym światła wnętrzu aż tłoczno od rzeźb i ornamentów. Kościół miał bardzo bogate wyposażenie, które podczas rewolucji zostało całkowicie rozproszone. Dwie muszle na wodę święconą przy wejściu podarował parafii Wiktor Hugo, kiedy jeszcze mieszkał przy Placu Wogezów. Przy skrzyżowaniu nawy z transeptem trzy obrazy z XVII wieku opowiadają o życiu Ludwika Świętego. Czwarty zaginął i został zastąpiony dziełem Delacroix „Chrystus w Ogrodzie Oliwnym”.

Adres kościoła: 99, rue Saint-Antoine. Do kościoła można dojechać metrem: linia 1 (stacja Saint-Paul).
DOM WIKTORA HUGO
Marais - Dom Wiktora HugoDom Wiktora Hugo to muzeum poświęcone temu francuskiemu pisarzowi, które znajduje się w hotelu Rohan- Guéménée, gdzie w latach 1832 - 1848 zajmował on apartament na drugim piętrze. Budynek ten położony jest przy znanym Placu des Vosges. Został on wzniesiony przez Isaaca Arnaulda w czerwcu 1605 roku. W 1621 roku Hotel Rohan- Guéménée stał się własnością kardynała Louis’a de Rohan i pozostał w tej rodzinie aż do 1784 roku. Następnie w 1797 roku budynek przeszedł w ręce rodziny Péan, a od 1873 roku stał się własnością miasta. Muzeum zostało otwarte z inicjatywy Paula Meurice’a 30 czerwca 1903 roku. Można tutaj zobaczyć między innymi rysunki, portrety, fotografie, manuskrypty,  pamiątki rodzinne Wiktora Hugo.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) od godziny 10:00 do godziny 18:00. Wejście do muzeum jest darmowe (dotyczy to stałych kolekcji). Adres muzeum: 6, place des Vosges. Do muzeum można dojechać następującymi liniami metra: linia 8, 1 oraz 5 (stacja: Bastille) oraz autobusami: 20, 29, 69, 76 i 96.
MUZEUM PICASSA
Marais - Muzeum PicassaPablo Picasso urodził się w 1881 roku w hiszpańskiej Maladze. W 1904 roku zamieszkał we Francji, której nie opuścił aż do śmierci. Mieszkał on między innymi w dzielnicy Marais w Hôtel Salé. Budynek ten został wzniesiony w latach 1656-1659 przez architekta Jeana de Bouilliera. Od końca XVII wieku hotel pełnił różne funkcje: np. Ambasada Republiki Weneckiej, Szkoła Sztuki i Manufaktury. W 1964 roku miasto zakupiło Hotel Salé, który został zaklasyfikowany jako zabytek historyczny. Następnie budynek został odrestaurowany i przeznaczony na Muzeum Picassa. Roland Simounet wygrał konkurs na urządzenie muzeum w tym historycznym hotelu. Elementy dekoracyjne, takie jak żyrandole, ławki, krzesła, stoliki zostały specjalnie stworzone do muzeum Picass przez Diego Giacomettiego. Muzeum Picassa zostało otwarte w 19685 roku.

Muzeum znajduje się w budynku Hôtel Salé. Adres: 5,rue de Thorigny. Do muzeum można dojechać następującymi liniami metra: linia 1 (stacja: St-Paul) oraz linia 8 (stacja: St-Sébastien Froissart lub Chemin Vert) oraz autobusem: 29, 96, 69, 75. Uwaga: Muzeum jest zamknięte ze względu na renowację do lata 2013.
MUZEUM CARNAVALET - HISTOIRE DE PARIS (MUZEUM HISTORII PARYŻA)
Marais - Muzeum CarnavaletMuzeum Carnavalet jest to muzeum, którego zadaniem i celem jest pokazanie historii Paryża od czasów prehistorycznych aż do czasów obecnych. Muzeum zajmuje dwa pałace : Hôtel Carnavalet oraz Hôtel Le Peletier de St-Fargeau. Pierwszy z nich został wzniesiony  w latach 1548 – 1578. Obecny wygląd budowla zawdzięcza Mansartowi. Natomiast drugi z nich zbudowany jest w 1688 roku przez Pierre’a Bulleta. Muzeum zostało otwarte w 1880 roku. Obrazy, meble, litografie, dokumenty i makiety, rzeźby i zbiory sztuki ludowej – to wszystko sprawia, że muzeum jest jednym z najciekawszych miejsc w stolicy Francji. W oranżerii pałacu Le Peletier de St-Fargeau można zobaczyć neolityczne pirogi (najstarsza pochodzi z ok. 4400 p.n.e.). Obok eksponatów przywołujących historię miasta zachwycają dzieła sztuki użytkowej: w salach muzeum umieszczono elementy wystroju z innych pałaców (boazerie, polichromowane i rzeźbione sufity). Mieści się tutaj również księgarnia oferująca bogaty wybór  publikacji o Paryżu.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do godziny 18:00 (z wyjątkiem dni świątecznych). Wizyta stałych kolekcji muzeum jest darmowa, natomiast inne wizyty są płatne: część zewnętrzna muzeum – 7,50 € (zniżka: 6 €), Visite conférences – 4,50 € (zniżka: 3,80 €), Ateliers 2h – 8 € (żniżka: 6,50 €), Ateliers 3h – 13 €. Adres muzeum: 23, rue de Sévigné. Do muzeum można dojechać następującymi liniami metra: linia 1 (stacja: Saint-Paul) oraz linia 8 (stacja: Chemin vert), a także autobusami: 29, 69, 76, 96.
HOTEL DE SULLY
Marais - Hotel de SullyHotel de Sully powstał w latach 1625-34 dla Sully'ego, ministra Henryka IV. Portal bramy pomiędzy dwoma skrzydłami pałacu został odrestaurowany w pierwotnym kształcie. Dziedziniec, wspaniały przykład stylu Ludwika XIII, zdobią frontony oraz figury symbolizujące cztery żywioły i dwie pory roku. W skrzydle na rogu, graniczącym z ogrodem, odrestaurowano piekne polichromie na boazeriach i sufitach (1661) w komnatach drugiej księżnej de Sully. Na parterze w głównej części budynku i skrzydła wychodzące na ogród oraz w zaadaptowanych piwnicach odbywają się wystawy fotograficzne.

Hotel de Sully jest siedzibą Centrum Zabytków Narodowych i nie jest otwarty do zwiedzania. Jednak można przejść przez dziedziniec oraz ogród (w godzinach otwarcia) do placu des Vosges (Placu Wogezów). Adres : 62, rue Saint-Antoine. Do Hotelu de Sully można dojechać następującymi liniami metra: linia 1 (stacja Bastille lub Saint Paul), linia 5 i 8 (stacja: Bastille) oraz autobusem: 20, 29, 61, 65, 69, 76, 86, 87, 91.

Lokalizacja i dojazd do Le Marais

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

Metrem : linia 1 (stacja Saint-Paul). linia 8 (stacja Chemin Vert lub Bastille), linia 5 (stacja Bastille)
Autobusem : 20, 29, 61, 65, 69, 76, 86, 87, 91

Lokalizacja:

Lokalizacja Marais Lokalizacja Marais

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę

Hotele i apartamenty w Paryżu

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy