Zapraszamy do Les Invalides, czyli Pałacu Invalidów znajdującego się w Paryżu. Znajduje się tutaj m.in. Muzeum Armii oraz grób Napoleona Bonaparte.

Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu
Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu

FRANCJA

Paryż

Hotel des Invalides - Pałac Inwalidów

W 1670 roku Ludwik XIV zainicjował budowę Pałacu Inwalidów (Hôtel des Invalides), który przeznaczony był do przyjęcia weteranów wojennych. Był to pierwszy budynek tego typu w Paryżu. Prace przebiegały pod kierunkiem architekta Libéral Bruant. Już od 1674 roku w budynku pojawili się pierwsi żołnierze. W 1677 roku rozpoczęła się budowa kościoła, który następnie został podzielony na Kościół Żołnierzy (église des Soldats) oraz Kościół du Dôme (église du Dôme). Budowa przebiegała pod kierunkiem architekta Jules Hardouin-Mansart aż do 1706 roku. Pałac Inwalidów pełnił funkcje hospicjum, szpitala, koszar i klasztoru. Pod koniec XVIII wieku znajdowało się tu ok. 4000 pensjonariuszy. W czasach Konsulatu oraz Cesarstwa Nopoleon Bonaparte, który był opiekunem Pałacu Inwalidów, przekształcił kościół Saint-Louis w narodowy panteon militarny. W 1840 roku w Pałacu Inwalidów, pod kopułą Kościoła du Dôme umieszczone zostały prochy Napoleona, które 21 lat później spoczęły w grobowcu w krypcie.

Obecnie w Pałacu Inwalidów znajduje się jedno z największych muzeów wojskowych we Francji - Muzeum Armii. Ponadto na terenie tym można zwiedzić Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musee de l"ordre de la Liberation) oraz Muzeum Map i Makiet (Musee desPlans-reliefs), katedrę Saint-Louis oraz oczywiście słynny kościół du Dôme, pod którego kopułą znajduje się grób Napoleona Bonaparte.

Muzeum Armii

Muzeum poświęcone jest sztuce i technice militarnej oraz historii wojskowości na całym świecie. Bogata kolekcja liczy ponad 500 tysięcy eksponatów. Muzeum podzielone jest na kilka działów, wśród których można wymienić między innymi:
- Broń i zbroje : ekspozycja ta przedstawia ewolucję broni służącej do obrony i ataku. Obrazy obok przypominają o wielkich czynach wojennych.
- Godła i artyleria : eksponaty artyleryjskie są rozmieszczone wokół Dziedzińca Honorowego, na różnych piętrach krużganków. Szczególne honory oddaje się artylerii francuskiej: reprezentuje ją 200 małych modeli. Godła i sztandary reprezentowane są na parterze.
- I wojna światowa : makiety i mapy sztabowe ukazują poszczególne fazy I wojny światowej.
- II wojna światowa : tej części poświęcono trzy piętra. Ekspozycja ma układ chronologiczny.

 Muzeum Orderu Wyzwolenia

Ekspozycja prezentuje dzieje bohaterów francuskich i ważne wydarzenia ruchu oporu. Znajdują się tutaj dokumenty, zdobyczne trofea, relikwie i inne interesujące eksponaty.

Muzeum Map i MakietMakiety (skala 1:600) miast, portów i fortec służyły do analiz strategii wojskowej, a dokładniej do analiz oblężenia i zdobycia danego miasta. Pierwsze powstały na zamówienie Ludwika XIV. Dziesięciominutowy film opowiada o historii i metodach wykonywania makiet.
Dziedziniec HonorowyTo tutaj Napoleon odbywał przeglądy oddziałów swoich weteranów. Pisarz Chateaubriand nazwał to miejsce "klasztornym dziedzińcem wojskowym". Dziedziniec otoczony jest przez dwupoziomowe krużganki. Dekoracja dziedzińca jest skromna: motywy militarne okalające lukarny w dachu, rumaki depczące atrybuty wojny w jego rogach... Pośrodku wznosi się posąg Małego Kaprala, który w XIX w. przez kilka lat wieńczył kolumnę na placu Vendome. Duże wrażenie wywiera szereg armat wzdłuż krużganków. Obok stoi kilka pojazdów, w tym lekki powóz pancerny (Renault) oraz jedna ze słynnych taksówek, które zawiozły żołnierzy na bitwę nad Marną (1914).  
Kościół Saint-Louis des InvalidesKościół ten zwany jest również "kościołem żółnierzy" (église des Soldats). Został on wzniesiony na planie krzyża łacińskiego.
Kościół Dôme z grobowcem NapoleonaKościół został wzniesiony w stylu klasycyzmu francuskiego w latach 1677-1706 przez Jules'a Hardouin-Mansarta na podstawie planów mauzoleum dla panującego we Francji rodu Burbonów. Majestat miejsca odpowiada sławie człowieka, który tu spoczywa. W otwartej od góry okrągłej krypcie znajduje się sarkofag z czerwonego porfiru. Strzega go dwa ogromne posągi z brązu (jeden z nich trzyma jabłko, drugi zaś berło i koronę cesarską). Wokół stoi 12 figur symbolizujących zwycięstwa Napoleona.

 

Les Invalides - Pałac Inwalidów w Paryżu

CENNIK

Bilet normalnyBilet ulgowyBilet darmowy
9 €7 €-

Wszystkie bilety wstępu obejmują:
- Muzeum Armii
- Kościół du Dôme z grobem Napoleona
- Historial de Gaulle (zamknięty w poniedziałki)
- Muzeum Map i Makiet (Musée des Plans-Reliefs)
- Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musée de l'Ordre de la Libération); obecnie w renowacji   

Bilet ulgowy przysługuje:
- rodzinom wielodzietnim
- grupom (powyżej 10 os., konieczna jest rezerwacja)
- dla wszystkich osób od godziny 17:00 oraz w wieczorne wtorki
- posiadaczom ważnego karnetu na metro Paris Visite

Bilet darmowy przysługuje:
- osobom poniżej 18 roku życia
- młodzieży pomiędzy 18 a 25 rokiem życia pochodzącym z UE
- dziennikarzom
- żólnierzom francuskim i zagranicznym (w mundurze)
- osobom posiadającym kartę muzealną

 

GODZINY OTWARCIA

Muzeum Armii otwarte jest we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem: pierwszego poniedziałku każdego miesiąca (oprócz lipca, sierpnia i września), 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia

- od 01 października do 31 marcaod godziny 10:00 do godziny 17:00(w niedziele do 17:30)
- od 01 kwietnia do 30 wrześniaod godziny 10:00 do godziny 18:00 (w niedziele do 18:30)


 

Uwaga:
- Nocny wtorek – od kwietnia do września – muzeum otwarte do 21:00
- Kościół Le Dôme otwarty jest do godziny 19:00 (w lipcu i sierpniu)
- Kasy zamykane są 30 minut przed zamknięciem muzeum.
- Historial de Gaulle zamknięty jest w poniedziałki

Lokalizacja i dojazd do Les Invalides

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

- Metrem : linia 8 (stacja: La Tour-Maubourg lub Invalides), linia 13 (stacja: Varenne lub Saint François-Xavier)
- RER : linia C (stacja: Invalides)
- Autobusem : linia 28, 63, 69, 80, 82, 83, 87, 92, 93

Lokalizacja:

Lokalizacja Pałacu Inwalidów - Les Invalides Lokalizacja Pałacu Inwalidów - Les Invalides

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę

Hotele i apartamenty w Paryżu

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy