Ref. Pro.

 


   

     

LA SALETTE

Sanktuarium Maryjne

19 września 1846 roku dwoje dzieci – Maksymin Giraud i Melania Calvat, pasąc krowy na alpejskich łąkach spotkało ,,Piękna Panią'' - Maryję. Działo się to w okolicy miejscowości La Salette. 19 września 1851 roku, po długim i szczegółowym dochodzeniu, ordynariusz diecezji Grenoble, biskup Philibert de Bruillard w słynnym orzeczeniu uznał, że ,,Zjawienie NMP dwojgu pastuszkom na górze La Salette (…) nosi wszelkie znamiona prawdy i wierni mogą w nie wierzyć bez obawy błędu”.

Sanktuarium Matki Bożej w La Salette znajduje się we Francji na południowym wschodzie kraju, na terytorium diecezji Grenoble - Vienne. Położone jest na wysokości 1800 m n. p. m. w jednym z masywów alpejskich, na granicy Alp północnych i południowych. Sanktuarium składa się ze zwartego zespołu budynków stanowiących jedną całość: bazyliki, kaplicy, hotelu, sali audiowizualnej, jadalni itd.

Hotel (Dom Pielgrzyma): ponad 435 miejsc w pokojach (228 pokoi: 159 pokoi z prysznicem i WC - 13 pokoi z umywalką i WC - 56 pokoi z umywalką), sale noclegowe (łóżka piętrowe, prysznice i WC w pobliżu; możliwość przyrządzania posiłków), 2 oddzielne pomieszczenia noclegowe dla rodzin (dla 4-6 osób).

Aktualny cennik dostępny na zapytanie w biurze . Poniżej przykładowe ceny ;


Osoba w pokoju;

  • 2 os. pokój  z prysznicem, umywalką, WC  śniadanie i kolacja od 50 €
  • 4 os. pokój  z prysznicem, umywalką, WC  śniadanie i kolacja od 45 €
  • 2 os. pokój  z  umywalką, śniadanie i kolacja od 46 €
  • 4 os. pokój  z umywalką, śniadanie i kolacja od 42 €


Do dyspozycji: m.in. sala amfiteatralna z pełnym wyposażeniem audiowizualnym, scena, sklep z pamiątkami i księgarnia, stołówki, duży parking dla autokarów i samochodów, liczne windy, budki telefoniczne, ułatwienia w poruszaniu się osób niepełnosprawnych (na wózkach), darmowy dostęp do WiFi.

Posiłki:
- śniadanie (samoobsługa) od 7:00 do 9:00 w okresie letnim oraz od 8:00 do 9:00 w okresie zimowym; składa się ono z ciepłego napoju (do wyboru: kawa, herbata, kakao, mleko), soku pomarańczowego, croissanta, bagietki, masła, dżemu. Możliwość zamówienia obfitszego śniadania za dodatkowa opłatą
- obiad (samoobsługa) od 11:45 do 13:15; składa się z przystawki, dania głównego, porcji sera i deseru. Możliwe jest przygotowanie szczególnego menu po porozumieniu z recepcją.

Aspekty praktyczne: Dom Pielgrzyma jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem okresu od połowy listopada do świat wielkanocnych. Bazylika jest dostępna w ciągu dnia. Kaplica Spotkania jest zawsze otwarta. Od kwietnia do października pielgrzymi z Polski przyjmowani są przez kapelanów w języku ojczystym. Na miejscu możliwe jest uczestnictwo w nabożeństwach, procesjach i in.

Okolice La Salette: malownicza kolejka turystyczna ,,Petit Train de la Mure”, piękne, wysokogórskie doliny ,,Champsaur i Valgaudemar”, miasto Grenoble, zwane ,,Stolicą Alp” z katedrą, muzeami i oryginalną kolejką linową i in.

Dojazd:
 


Możliwa jest także podróż samolotem. Lotniska położone najbliżej La Salette to: Lyon - Saint Exupery oraz Grenoble - Isere. Istnieją liczne możliwości połączeń z Polską, zarówno liniami regularnymi, jak i low cost (szczególnie w sezonie zimowym).

Lokalizacja: