Zapraszamy do zwiedzenia Dzielnicy Łacińskiej, w której panuje wyjątkowy klimat. Znajduje się tutaj między innymi Panteon, gdzie pochowana została Maria Skłodowska Currie.

Dzielnica Łacińska w Paryżu Dzielnica Łacińska w Paryżu Dzielnica Łacińska w Paryżu
Dzielnica Łacińska w Paryżu Dzielnica Łacińska w Paryżu Dzielnica Łacińska w Paryżu

FRANCJA

Paryż

Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska jest jedną z ładniejszych w Paryżu. W tej starej uniwersyteckiej dzielnicy do czasów rewolucji nauczano w języku łacińskim, stąd pochodzi jej nazwa. Znajduje się tutaj wiele interesujących zabytków, między innymi Panteon, Kościół St Etienne du Mont oraz Sorbona.

PANTEON
Dzielnica Łacińska w Paryżu


Panteon to budowla, która została wzniesiona na polecenie króla Ludwika XV, który zachorowawszy uczynił ślub, że jeśli wyzdrowieje to postawi kościół w najwyższym punkcie na lewym brzegu Sekwany. W ten sposób w latach 1758 – 1790 powstał kościół św. Genowefy. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół przemieniono na mauzoleum, w którym chowano wybitnych Francuzów. Panteon został zaprojektowany przez Soufflota. Jest to gigantyczna budowla mająca 83 m. wysokości oraz 84 m. szerokości. Wewnątrz ściany zdobią polichromie, które przedstawiają m.in. męczeństwo św. Dionizego. Panteon zwany jest Świątynią Sławy. W krypcie pochowani są słynni Francuzi: Wolter, Rousseau, Victor Hugo, Emil Zola, Aleksander Dumas i inni. To tutaj spoczywa również Maria Słodowska Curie.

 

SORBONA
Dzielnica Łacińska w Paryżu

Dzielnica Łacińska nazywana jest dzielnicą studencką, ponieważ znajduje się tutaj wiele budynków uniwersyteckich. To tutaj w 1257 roku Robert de Sorbon ufundował kolegium które stało się siedzibą uniwersytetu pod koniec XIII wieku. Sorbona jako najwyższy autorytet teologiczny, występowała przeciwko templariuszom w XIV wieku, a następnie kolejkno przeciwko protestantom, jezuitom, jansenistom. Stała się jednym z symboli wydarzeń majowych w 1968 roku. W XVII wieku budynki uniwersyteckie oraz kościół został odrestaurowany przez Richelieu. W XIX wieku Sorbona stała się najznakomitszym z uniwersytetów we Francji. W jej budynkach znajdowało się: 22 amfiteatralnych audytoriów, 2 muzea, 16 sal egzaminacyjnych, 22 sale wykładowe, 37 gabinetów dla wykładowców, 240 laboratoriów, biblioteki, obserwatorium astronomiczne itd.

 

KOLEGIUM FRANCUSKIE 
Dzielnica Łacińska w Paryżu

Collège de France (Kolegium Francuskie) założone zostało w 1530 roku przez króla Franciszka I. Obecnie ta instytucja jest jednocześnie ważnym ośrodkiem badań naukowych i uczelnią otwartą dla wszystkich, w której wykłady wygłaszają osobistości o znanych nazwiskach.

 

KOŚCIÓŁ SAINT ETIENNE DU MONT 
Dzielnica Łacińska w Paryżu

Kościół Saint Etienne du Mont (Kościół św. Stefana na Górze) znany jest ze wspaniałego renesansowego lektorium (galeria między nawą i prezbiterium, z której czytywano wiernym biblię) oraz relikwii św. Genowefy. Powstał w XIII wieku i był przebudowywany w XV wieku i XVII wieku. Gotycka konstrukcja korpusu rozjaśnia wnętrze. W prawej nawie znajduje się epitafium dwóch polskich studentów. W krużganku obok wejścia prezbiterium przyciąga wzrok zespół pięknych witraży o tematyce zaczerpniętej z kazań.

 

MUZEUM PIOTRA I MARII CURIE
Dzielnica Łacińska w Paryżu

Muzeum Piotra i Marii Curie mieści się na parterze dawnego Instytutu Radowego, założonego z inicjatywy Mari Skłodowskiej Curie, w którym prowadzono badania z zakresu nauk ścisłych i medycyny. Piotr i Maria byli znanymi na całym świecie naukowcami, którzy wspólnie z Henrim Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki w 1903 roku. Osiem lat później Marii przyznano również Nagrodę Nobla z chemii. Natomiast w 1935 roku tą nagrodą uhonorowano jej córkę Irène oraz jej męża Frédérica Joliota (w dziedzinie fizyki). W muzeum znajdują się między innymi kopie Nagród Nobla, zdęcia i urządzenia, za pomocą których małżeństwo odkryło rad i badali zjawisko naturalnej radioaktywności, oraz instrumenty używane przez ich córkę, którzy w 1934 roku odkryli promieniotwórczość sztuczną. Można również zajrzeć do laboratorium chemicznego Marie Skłodowskiej Curie. Poruszający jest widok karty z notatkami (wciąż wydzielającymi promieniowanie) z 1902 roku z pismem Piotra i Marii.

 
NARODOWE MUZEUM ŚREDNIOWIECZA - TERMY I PAŁAC CLUNY
Dzielnica Łacińska w Paryżu

Narodowe Muzeum Średniowiecza znajduje się w pałacu, który jest dziełem Jacques’a d’Amboise. Muzeum powstało w 1844 roku, po śmierci Alexandre’a du Sommerarda, do którego należał pałac i który był zafascynowany okresem średniowiecza i zgromadził interesującą kolekcję z tego okresu. pierwszym dyrektorem został syn zmarłego. W poszczególnych salach umieszczone są ekspozycje ukazujące życie codzienne i sztukę średniowiecza. Duże wrażenie robi 21 rzeźbionych, uszkodzonych głów z Galerii Królów w Notre-Dame, sceny z życia Matki Bożej oraz Pieta z Tarascon. Muzeum obejmuje również pozostałości po termach rzymskich. Zachowane do dziś ruiny stanowią zaledwie jedną trzecią obszernego zespołu łaźni, jaki powstał tu w wiekach II i III n.e. Został splądrowany i spalony podczas najazdów barbarzyńskich u kresu istnienia imperium rzymskiego. Najlepiej zachowaną częścią jest frigidarium, czyli sala z basenem na zimną wodę.

 

Lokalizacja i dojazd do Dzielnicy Łacińskiej

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:

Metrem:linia 4 (stacja: St-Michel lub Odéon)
linia 10 (stacja: Cluny La Sorbonne, Maubert Mutualité lub Odéon)
Autbusem:21, 27, 38, 84, 85, 86, 87 i 89
RER:linia B (stacja St-Michel)

Lokalizacja:

Lokalizacja Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu Lokalizacja Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu

Dodatkowe usługi w Paryżu

Atrakcje turystyczne w Paryżu

Zobacz nasze propozycje w Paryżu. Liczne atrakcje turystyczne Paryża są odwiedzane przez każdego turystę

Hotele i apartamenty w Paryżu

Zobacz również inne nasze propozycje zakwaterowania w centrum Paryża oraz zakwaterowanie w najbliższej okolicy